Domů / Odpad / První výročí
Česky

První výročí

Tento text je velice starý a vztahuje se k mým starým stránkám na MFF UK, takže některé odkazy již nemusí být funkční.

Tak a jeden rok je za námi (za mnou).

Neuvěřitelné, pamatuji si jako by to bylo včera, když jsem se rozhodl, že chci mít svoje vlastní stránky (dle hesla, kdo není na Webu, jako by nebyl). Účet jsem měl založený a jediné, co mi chybělo, byl nápad. Co já tam mám, sakra, dát? Koumal jsem dlouho, předlouho, až jsem vykoumal Akta X ve zkratce (alias X-Files in Brief, alias XFIB). Napsal jsem pár blbostí a první díl XFIB, s názvem Jak Mulder do Gulagu vlezl (viz Akta X IV/9) byl na světě. Nic moc, ale alespoň něco.

Přibýval nový díl každý týden. Nikdy bych nevěřil, že je tak těžké psát pravidelně a k tomu navíc alespoň trochu vtipně. Což o to, ze začátku jsem si s tím hlavu nelámal, ale poté, co se návštěvnost zvedla z cca 200 přístupů měsíčně na 300 týdně (což mě zařadilo mezi poměrně úspěšné pisálky, škoda, že jsem si sem nedal nějakou reklamu), se psaní začínalo stávat obtížnějším.

Snažil jsem se psát víc a víc, ale vtipné to bylo míň a míň. Časem však byly nesnáze překonány a ke konci (pozor, teď trocha sebechvály) jsem byl už docela dobrý. A pak přišly prázdniny a Akta X se přestala vysílat. Což mě přišlo vhod, poněvadž (zvláště o zkouškovým) se psaní stávalo přítěží. Tehdy to ještě vypadalo, že po prázdninách budu pokračovat, leč bůh Železný tomu chtěl jinak a Akta X přesunul pod pláštík noci, v čas kdy spím (někdy). A to je prozatím konec XFIB.

Tehdy jsem byl technologicky značně pozadu. Svoje plky jsem psal ve škole ve Wordpadu či doma v Notepadu, mé znalosti HTML byly dost nízko a používal jsem tříznakovou koncovku ".htm". V té době jsem se snažil rozjet Freeware.cz, stránky o free programech. Esteticky byly pěkné, ale obsahově nic moc, neboť jsem nestíhal. Takže jsem je v tichosti zrušil (zřejmě tak tiše, že to někdo ještě nezaregistroval - viz statistiky).

Od té doby jsem se leccos naučil (tedy, ne ve škole), vše píšu doma v Linuxu, mám soustavu skriptů v Perlu pro přidávání novinek apod. a hlavně, používám kaskádové styly (CSS), v čemž jsem zřejmě o míle vpředu před tvůrci prohlížečů, což mě přinutilo udělat zvláštní verzi stránek pro zastaralé browsery bez CSS (zde). Jenom ten obsah chybí. Jistě, je tu něco z mého software, také je tu vynikající (leč ne můj) The Jargon File, ale stará dobrá Akta X to nejsou. Snad zase někdy budou. Možná.

Tak zase někdy.

Domů / Odpad / První výročí